Aktualności

14 sty 2019

Wystartował cykl „Noc-Zima-Góry 2019”, czyli Nordic Walkng - turystycznie!

Uczestnicy cyklu  zaczęli licznie gromadzić się w Domu Zdrojowym, w Świeradowie Zdrój, w sobotę, już od godzin popołudniowych. To właśnie tam, gdzie rozpoczyna się (lub kończy) Główny  Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza, wystartował tegoroczny cykl Noc-Zima-Góry. Hasłem przewodnim cyklu jest właśnie wspomniany Główny Szlak Sudecki. Na miejsce startu przybył sam Rafał Fronia, himalaista, podróżnik, członek Zimowej Narodowej Wyprawy na K2, który został zaproszony przez Organizatora cyklu-czyli Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking.

Tuż przed godziną 17.00 nastąpiła „część formalna”, czyli sprawdzenie obecności, rozdanie identyfikatorów uczestnictwa, powitanie, a także krótka odprawa techniczna przed startem z podaniem najważniejszych informacji na temat regulaminu i pierwszej zimowej wyprawy w ramach cyklu pn. NZG 2019, podczas której celem uczestników był szczyt Izerski Stóg. Trasa początkowo miała przebiegać w całości przez czerwony szlak pieszy (GSS), jednakże ze względówbezpieczeństwa i miejscami nieprzetartego szlaku, sporych ilości zalegającego śniegu, a także bardzo zróżnicowanego poziomu sprawności fizycznej uczestników, przewodnik grupy - Jakub Kowalski - postanowił  nieco zmodyfikować trasę. W sumie uczestnicy przebyli drogę o długości ok. 10 km, dochodząc na szczyt po godzinie 21. Po dokonaniu meldunków w schronisku PTTK Na Izerskim Stogu i szybkim posiłku, rozpoczęła się „część oficjalna”, czyli przywitanie wszystkich na szczycie, gdzie Paulina Ruta pogratulowała wszystkim dotarcia na szczyt w wyjątkowo trudnych warunkach (4 godzinny, zimowy marsz), krótka informacja Kuby Kowalskiego na temat GSS z możliwością zadania pytań Kubie (Kuba przeszedł cały GSS/ok.440km/ w 12 dni) oraz część główna - czyli wystąpienie i prelekcja Gościa Specjalnego - Rafała Fronii. Rafał przedstawił uczestnikom wyjątkową prelekcję „O trekkingu pod Mount Everest” z wieloma ciekawymi zdjęciami i filmami. Uczestnicy nie kryli podziwu i zadowolenia. Po krótkiej przerwie i dyskusji Rafał postanowił przedstawić uczestnikom drugą prelekcję na temat Zimowej Narodowej Wyprawy na K2.  Wyjątkowe zdjęcia i filmy, ale także sposób przedstawienia prelekcji przez himalaistę, zrobiły ogromne wrażenie na uczestnikach cyklu NZG, którzy licznie gratulowali Rafałowi jego górskich wyczynów, wyrażali też ogromny szacunek. Ok. g. 1 w nocy (!) zakończyliśmy ten emocjonujący dzień, by o 7.30 rano udać się na łapanie wschodu słońca („Złap wschód!” to dodatkowa akcja organizatora cyklu). Po przyjściu do schroniska Paulina Ruta zaprosiła chętnych śmiałków do wspólnej, porannej, zimowej kąpieli w puszystym śniegu na szczycie. Z zaproszenia skorzystało kilkanaście osób, a dla kilku był to pierwszy raz! Tym wyjątkowo zdrowotnym akcentem zakończyła się nasza inauguracja cyklu pn. Noc-Zima-Góry 2019.

- Pomimo tego, że inauguracja już za nami, to wciąż są w nas ogromne emocje, w głowach śnieżne, białe obrazy z naszych pięknych Gór Izerskich, a także wyjątkowa prelekcja Rafała – to wszystko na zawsze pozostanie w naszych wspomnieniach, które są bezcenne… - dodaje uśmiechnięta Paulina Ruta.

Kolejne nocne, zimowe zdobycie odbędzie się w Górach Sowich, a celem uczestników będzie szczyt Wielka Sowa. Zapraszamy już 19 stycznia br. Zapisy, regulamin: www.noczimagory.pl - są jeszcze wolne miejsca – zapraszam – dodaje Paulina Ruta z PSNW.

Oficjalna strona organizatora cyklu:  www.psnw.pl/ oficjalna strona cyklu:  www.noczimagory.pl

 

powrót...

WYDARZENIA PARTNERSKIE

WSPÓŁPRACA