Aktualności

21 sty 2019

Zdobyliśmy nocą Wielką Sowę!

Zbiórka w sobotę, 19 stycznia, o g. 17.00 przy zatłoczonym wyciągu narciarskim ”Górnik” w Rzeczce. Na miejsce startu przybyła spora grupa kilkudziesięciu śmiałków z różnych odległych zakątków Polski, wszyscy z plecakami, czołówkami, kijkami. Po sprawdzeniu obecności i rozdaniu identyfikatorów, Paulina Ruta, koordynator cyklu, poprosiła uczestników o uczczenie minutą ciszy tragicznej śmierci Prezydenta Gdańska. Następnie odprawa techniczna, kilka słów o szlaku i programie. Wyruszyliśmy do schroniska górskiego ”Orzeł”. Ciekawie położone, z pięknym widokiem na pasma górskie, tuż przy doskonale przygotowanej nartostradzie. Meldunki w schronisku, rozpakowanie rzeczy, chwila rozmowy, rozgrzewka i… ruszamy na szczyt… Czeka nas kilkukilometrowy marsz czerwonym Głównym Szlakiem Sudeckim, w pięknym lesie, w wysokim śniegu, wśród mocno ośnieżonych choinek. Uczestnicy nie kryli zachwytu – noc w takich okolicznościach jest przepiękna! Jasno świecący księżyc powodował, że część zdobywców mogła wyłączyć czołówki. Szczyt. Jasne, rozświetlone setkami gwiazd niebo z księżycem w roli głównej… Wielka radość, zachwyt, kilka zdjęć, rozmowy i wspólny powrót do schroniska.

Poranek. Pobudka o wczesnej godzinie. Przed nami dodatkowa akcja ”Złap wschód!”. Wszystko wygląda na to, że złapiemy dziś wstające słońce! Wyszliśmy tuż po 7.30, by szukać najlepszego miejsca na łapanie wschodu. Udało się. Ok. 8.00 słońce powolutku wyszło zza drzew. Uczestnicy nie kryli radości. Ostre słońce zostało z nami już do końca tego dnia. Śniadanie i … Wielka Sowa za dnia!

-„Góry nocą i góry za dnia to dwie inne bajki, dwie inne twarze. Warto je poznać”-zauważa Paulina Ruta.

Kilku uczestników postanowiło wbiec na szczyt w samych strojach kąpielowych.

-„Traktujemy to jako trening przygotowawczy do naszego wydarzenia w Jagodnej już 16 lutego-czyli Postaw suty w lutym. Tam mamy do pokonania 7 km. Natomiast dziś, w tych idealnych warunkach, chcemy przebyć jedynie 5 km”- informuje Ruta.

-„Idealne warunki to dla mnie minus 10 stopni, ostre słońce, tony śniegu i prawie zero wiatru”-dodaje.

Po dotarciu do schroniska nastąpiło pożegnanie i zakończenie drugiego, górskiego spotkania pasjonatów.

Trzecie zdobycie to Góry Złote ze szczytem Jawornik Wielki (2 marca br.). W lutym natomiast odbędzie się nasz biwak zimowy (Międzygórze i Masyw Śnieżnika). Są jeszcze wolne miejsca-zapisy i regulamin: www.nocimagory.pl

Oficjalna strona wydarzenia w Jagodnej 16 lutego: www.postawsuty.pl

Zapraszamy.

 

powrót...

WYDARZENIA PARTNERSKIE

WSPÓŁPRACA